Hostinec

Košice, od roku 1542

O pivovare

Jednou z inšpirácií pre vybudovanie Pivovaru Hostinec bol fakt, že najstarší spomínaný pivovar v Košiciach bol práve v Levočskom dome, kde pivovar sídli. Tento dom je najstaršia svetská budova v meste a reštaurácia je v nepretržitej prevádzke od roku 1542, čo ju pasuje za najstaršiu reštauráciu na Slovensku.

Tradícia varenia piva v tomto dome sa obnovila v roku 2015, keď sa tu inštaloval moderný, trojnádobový český typ pivovaru, na ktorom sa varí prevažne infúznym spôsobom. Objem jednej várky je 5hl. V stredovekej pivnici pod gotickými sálami sa nachádza 12 CK tankov, každý o objeme 10hl. V nich pivo kvasí zväčša vrchným kvasením a následne tu aj zreje.
V stálej ponuke pivovaru je Hostinská 12°, uvarená z Plzenského a Bavorského sladu. Chmelená je výlučne Žateckým poloranným červenákom. Aj keď finálny produkt a skladba surovín výrazne pripomína pivo ležiackého typu, je to vrchne kvasené pivo. Ďalším typickým pivom pivovaru je BB LOVE 1626 s pekným príbehom: „V roku 1626 sa v Levočskom dome odohrala azda najväčšia slovenská svadba a Košice sa stali vďaka pozvaným panovníkom celej Európy na chvíľu jej hlavným mestom. Svadba trvala týždeň a Bethlén si vtedy zobral za manželku Brandeburskú. Na počesť tejto udalosti a ich lásky vzniklo pomenovanie pre toto pivo. “ Uvarené je okrem iného z pšenice a pšeničného sladu, čo bola v tých časoch najrozšírenejšia surovina na výrobu piva. Pivo bolo ocenené v roku 2016 Striebornou pivnou korunkou.

Okrem týchto dvoch základných pív ponúka pivovar každodenne ďalšie 3 typy piva, ktoré sa neustále obmieňajú. Ročne je to približne 40 druhov rôznych štýlov z celého sveta a veľa experimentov. Najznámejšími a najoceňovanejšími pivami pivovaru sú ovocné pivá, pri ktorých tak ako aj pri všetkých ostatných vyrobených pivách sa kladie veľký dôraz na kvalitu použitých surovín. Všetky vyrobené pivá sú nepasterizované a nefiltrované a sú vyrobené bez urýchľovania, koncentrátov, farbív a konzervantov.

Pivá:

Žiadne pivá